قیمت سرور خرید سرور قیمت سرور اچ پی قیمت رم سرور قیمت هارد سرور قیمت لپ تاپ قیمت لب تاب قیمت نوت بوک قیمت لپ تاپ ایسوس قیمت لپ تاپ لنوو قیمت لپ تاپ اچ پی قیمت لپ تاپ ایسر قیمت سوئیچ سیسکو قیمت مودم دی لینک قیمت مودم تی پی لینک لپ تاپ قیمت مادربرد قیمت یو پی اس فروش یو پی اس قیمت پرینتر قیمت دوربین مداربسته قیمت پرینترهای اچ پی دوربین مداربسته قیمت گوشی موبایل قیمت پاوربانک قیمت گوشی سامسونگ قیمت هارد اکسترنال قیمت هارد اس اس دی قیمت فلش مموری قیمت باتری لپ تاپ
سفارش تبلیغ
صبا

راکتانس چیست و چه معنایی دارد ؟

الف) راکتانس سلفی

سلف یا سیم پیچ مانند خازن در فرکانسهای مختلف از خود مقاومت های مختلفی نشان می دهد به طوری که در زمان بالا رفتن زیاد فرکانس سلف مانند یک اتصال باز عمل می کند و بالعکس در فرکانسهای پایین و دی سی مانند یک اتصال بسته و مقاومت ناچیزی از خود نشان می دهد که به این مقدار مقاومت متغیر راکتانس سلفی یا مقاومت القایی سلف می گویند .

ب ) راکتانس خازنی 

راکتانس خازن نیز مانند راکتانس سلف است اما برعکس سلف یعنی در فرکانس های بالا اتصال کوتاه و در فرکانس های پایین و دی سی به عنوان یک اتصال باز عمل می کند .
نظرات راکتانس سلفی چیست ، راکتانس خازنی چیست ، راکتانس یعنی چه ، راکتانس چیست ،


 به طور کلی چهار نوع فیلتر داریم :

فیلتر بالا گذر: فقط فرکانسهای بالا را عبور داده و فرکانسهای پایین را حذف می نماید .

فیلتر پایین گذر : فرکانسهای پایین را عبور می دهد و فرکانسهای بالای تعیین شده را حذف می نماید .         

فیلتر میان گذر : فرکانسهای میانی یا متوسط را عبور داده و باقی فرکانسها را حذف می کند .

فیلتر میان نگذر : فرکانسهای متوسط و میانی را حذف می کند و باقی فرکانسهای بالا و پایین را عبور می دهد .

 

کاربرد فیلتر ها چیست ؟

بیشترین کاربرد فیلتر ها در مدارهای مخابراتی ارسال و دریافت کننده و آمپلی فایرها و تنظیم کننده های صدا و حذف نویز در گیرنده های رادیویی از جمله رادیو و تلوزیون به کار می رود .
نظرات فیلتر چیست ، فیلتر میانگذر چیست ، فیلتربالاگذر چیست ، فیلتر پایین گذر چیست ، فیلتر میان نگذر چیست ، انواع فیلترهای الکتر ،


ترایاک چیست ، کاربرد ترایاک ، نحوه استفاده از ترایاک ، ترایاک چه قطعه ای است ؟

ترایاک قطعه ای است مانند تریستور با این تفاوت که تریستور فقط با پالس مثبت که به گیتش اعمال می شود هادی می شود و جریان را عبورمی دهد اما ترایاک با هر دو پالس مثبت و منفی هادی می شود و قادر است جریان زیادی را از خود عبور دهد ، توان ترایاک بسیار بالاست و در مدلها و توان های مختلفی ساخته می شود همچنین ترایاک بیشتر در ولتاژ های متناوب شهری مورد استفاده قرار می گیرد ، از جمله کاربردهای ترایاک میتوان به استفاده در مدارات دیمر - کنترل فاز و بعضی از نوسان سازهای قدرت اشاره کرد . یک ترایاک دارای 3 پایه می باشد که دوپایه پایه های آند1 و آند 2 می باشند و پایه دیگر پایه گیت می باشد . متداول ترین ترایاکی که هم اکنون در مدارات الکترونیکی از آن استفاده می شود ترایاک به شماره BT136 میباشد که قطعه خوب و تقریبا ایده آلی است.
نظرات ترایاک چیست ، انواع ترایاک ، کاربردهای ترایاک ، نمای ترایاک ، مشخصات ترایاک ، نحوه کارترایاک ، شماره ترایاک ،


رگولاتور چه قطعه ایست !

رگولاتور قطعه ایست 3 پایه که برای ثابت نگه داشتن ولتاژ تغذیه یک مدار به کار می رود ، در بیشتر مدارات الکترونیکی نیاز به یک ولتاژ ثابت و بدون تغییر برای تغذیه مدارات داریم که به طور مثال اگر ولتاژ منبع از 10 ولت به 11 ولت تغییر پیدا کردن خروجی ما ثابت باشد و هیچ گونه تغییری نداشته باشد . 

شکل رگولاتور چگونه است 

رگولاتور ها بیشتر به صورت 3 پایه در قالبی شبیه به ترانزیستورهای دارلینگتون در بازار موجوداند که یکی از پایه های آن که پایه وسطی میباشد پایه مشترک ، پایه سمت چپ ورودی و پایه سمت راست نیز پایه خروجی می باشد که در شکل زیر نمایان است . 

انواع رگولاتور 

رگولاتور ها با ولتاژ های مختلفی در بازار موجوداند که ولتاژ کاری آنها با نام آنها قابل تشخیص می باشد ، به صورتی که دو رقم اول رگولاتور ها با 78 شروع می شود و دو رقم بعدی ولتاژ خروجی رگولاتور می باشد مثلا اگر نام رگولاتور 7805 باشد رگولاتور از نوع 5 ولتی است و با اعمال ولتاژ 5 تا 10 ولت به ورودی آن در خروجی همان ولتاژ 5 ولت ثابت شده را خواهیم داشت .

نکته مهم 

در صورت استفاده دائمی از رگولاتورها در مدارات حتما باید به آنها گرماگیر آلمینیومی متصل کنیم چون خیلی داغ می کنند و امکان معیوب شدن آنها بسیار بالاست .
نظرات انواع رگولاتورها ، رگولاتورها ، رگولاتورچیست ، طریقه استفاده ازرگولاتور ، مدارثابت کننده ولتاژ ،


مشخصات تقویت کننده های عملیاتی 

 تقویت کننده عملیاتی به تقویت کننده ای می گویند که دارای مشخصات زیر است :

1 – مقاومت ورودی بی نهایت

2- مقاومت خروجی صفر

3- بهره ولتاژ بی نهایت

4- بهره جریان بی نهایت

بهترین نوع تقویت کننده های عملیاتی آی سی 741 می باشد که در بازار به فراوانی یافت می شود و دارای 8 پایه میباشد که پایه 1 پایه افست ، پایه 2 ورودی - ، پایه 3 ورودی + ، پایه 4 زمین ، پایه 5 افست ، پایه 6 خروجی ، پایه 7 تغذیه و پایه 8 نیز خالی می باشد.

کاربردهای تقویت کننده های عملیاتی

از جمله کاربردهای تقویت کننده عملیاتی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1 - تقویت کننده معکوس کننده

2 - تقویت کننده غیر معکوس کننده

3 – بافر منفی و بافر مثبت

4 – جمع کننده

5- مقایسه کننده

6 -  مشتق گیر

7 – انتگرال گیریکسو ساز ایده آل

 و . . . . . 
نظرات 741 چیست ، تقویت کننده عملیاتی چیست ، تقویت کننده های تفاضلی ، انواع تقویت کننده عملیاتی ،


طریقه بایاس کردن ترانزیستور !

برای استفاده از یک ترانزیستور به عنوان تقویت کننده ابتدا باید آنرا بایاس نمود برای اینکار در ترانزیستور باید دیود بیس امتر ترانزیستور در بایاس موافق و دیود کلکتور بیس ترانزیستور در بایاس مخالف قرار گیرد  و سپس ترانزیستور را در یکی از آرایش های امیتر مشترک - بیس مشترک - کلکتور مشتر قرار داد و به آن ورودی و خروجی اعمال نمود . 

به طور کلی بایاس کردن به معنای تغذیه نمودن و اعمال ولتاژ به صورت صحیح به هر قطعه ای از جمله ترانزیستور می باشد و در صورتی که بایاسینگ صحیح انجام نشود ترانزیستور نیز به صورت درست عمل نکرده و تقویتی صورت نمی گیرد ، ولتاژ بایاسینگ ترانزیستور بین 4.5 تا 12 ولت و در بعضی ترانزیستورهای قدرت تا 24 ولت نیز می رسد که بستگی به نوع ترانزیستور دارد .
نظرات نحوه بایاس کردن ترانزیستور ، بایاسینگ چیست ، بایاس کردن چیست ، طریقه بایاسینگ ترانزیستور ،


نام های ترانزیستورها چگونه انتخاب می شوند!

در نامگذاری ترانزیستورها سه روش مشهور در دنیا وجود دارد . تعدادی از کارخانجات در گوشه کنار دنیا نیز از روش خود استفاده می کنند .

نامگذاری به روش ژاپنی : در این سیستم نامگذاری با عدد 2 شروع می شود و بعد از آن حرف S می آید وبعد از این حروف ، حروف A - B - C - D  می آید .

نامگذاری به روش اروپایی : در این روش ترانزیستور را با حرف OC , OD نمایش می دهند که به دنبال آن نیز دو تا چهار عدد میآید ، OC برای ترانزیستور های کم قدرت و OD برای ترانزیستورهای پر قدرت به کار می رود .

نامگذاری به روش آمریکایی : در این روش نیز نام ترانزیستور با حروف 2N شروع می شود .
نظرات طریقه نامگذاری ترانزیستورها ، اسم ترانزیستورها ، جدول نامهای ترانزیستورها ،


ناحیه های کار یک ترانزیستور !

ناحیه قطع : ناحیه ای است که جریان بیس صفر ترانزیستور هنوز به آستانه هدایت نرسیده است ، در ناحیه اشباع جریان بیس صفر ، جریان کلکتور صفر و ولتاژ کلکتور امیتر برابر با ولتاژ منبع می باشد

ناحیه فعال : در این ناحیه ، ترانزیستور در حال هدایت است و با تغییرات زیاد ولتاژ کلکتور امیتر تغییرات جریان کلکتور کم می باشد لذا جریان بیس مخالف صفر ، جریان  کلکتور مخالف صفر و ولتاژ کلکتور امیتر نیز مخالف صفر یا همان بیشتر از صفر می باشد . 

ناحیه اشباع : ناحیه ای است که ترانزیستور در حال هدایت است ولی با تغییرجزئی ولتاژ کلکتور امیتر تغییرات بسیار زیادی در جریان کلکتور مشاهده می شود . لذا جریان بیس ، جریان کلکتور ، ولتاژ کلکتور امیتر مخالف صفر بوده و ولتاژ کلکتور امیتر تقریبا 0.2 ولت می باشد . 
نظرات ناحیه اشباع ترانزیستور ، ناحیه فعال ترانزیستور ، خط بار ترانزیستور ، ناحیه های ترانزیستورها ،


ترمیستور چه قطعه ای است !

ترمیستور یک مقاومت متغیر حرارتی است که مقدار آن در اثر تغییرات گرما تغییر می کند . ترمیستور ها دو نوع هستند : مقاومت با ضریب حرارتی منفی NTC ، در این قطعه وقتی که دما بالا رود مقدار مقاومت الکتریکی کاهش می یابد ، این مقاومت را مقاومت NTC می نامند و  مقاومت با ضریب حرارتی مثبت PTC ، در این مقاومت هم وقتی که دما بالا برود مقاومت نیز افزایش پیدا میکند . با استفاده از این خاصیت یعنی تغییر مقاومت در اثر دما ترمیستور ساخته می شود که از آن جهت تبدیل دما به انرژی الکتریکی استفاده می شود.
نظرات مقاومت متغیر با دما ، نام سنسور تشخیص دما ، NTCچیست ، PTCچیست ،


لینک های ویژه


آرشیو مقالات سایت

آموزش ساختن باطری خورشیدی کاتالوگ آی سی های پرکاربرد دانلود کتاب کیتهای مشهد کیت دانلود کتاب مشخصات... آموزش ساخت ربات مسیر یاب دانلود چندکتاب و مدارجالب دانلودنرم افزار ادیسون 5 چندمدارساده فلزیاب مدارمیکروفن مخفی ساده فرستنده اف ام قدرتمند مبتدی نرم افزارهای الکترونیک دانلود چندین پروژه الکترونیک آشنایی با سیگنال ژنراتورRF زبان فنی الکترونیک لیست دروس کاردانی الکترونیک تشریح قطعات الکترونیک انواع ،ساختاروقطعات رباتها عیب یابی بردهای الکترونیک جدول توان مصرفی لوازم برقی نشانه های علمی قرآن کریم ساختار ربات های پرنده دانلود تحقیق رشته الکترونیک چند مدار الکترونیکی دیگر کلمات کلیدی وبلاگ سمبل المانهای الکترونیک مقالات پاورپوینت ابرواژه ها وبلاگ مقالات الکترونیک کاتالوگ ترانزیستورهای... کاتالوگ سنسورهای پرکاربرد آموزش ساخت تابلو روان مقالات متفرقه آموزشکده های فنی حرفه ای دانلود کتابهای 301 مدار کتب و جزوات الکترونیک مشابهات ترانزیستورها مشخصات قطعات متفرقه معرفی پست های سایت مقالات آموزشی الکترونیک مقالات avr تعاریف الکترونیک آموزش الکترونیک

دسته بندی موضوعی

‏ ساخت پیل خورشیدی - آینده شغلی الکترونیک - باطری خورشیدی - پروژه ساخت الکترونیک - پروژه های دانشجویی با avr - ساخت پروگرامرساده برای AVR - ساخت سلول خورشیدی - طریقه ساخت یک باطری خورشیدی ارزان - فرستنده اف ام قوی - کاتالوگ آی سی های پرکاربرد - ‏ ربات مسیر یاب ساده - ‏ دانلود پروژه رشته الکترونیک - آی سی7432 - آی سی سری 74 چیست - آی سی tda چیست - آی سی lm555 چیست - آی سی lm324 چیست - آی سی 8086 چیست - آی سی 741 چیست - آی سی 741 - آی سی 555 چیست - آموزشکده ی فنی حرفه ای چیست - آموزش کتاب خودآموز ای وی آر و... - آموزش کالیبره کردن اسیلوسکپ - آموزش کاربامولتی سیم - آموزش کاربارله - آموزش کاربا8051 - آموزش کار با نرم افزار متلب - آموزش کار با میکروکنترلرها - آموزش کار با مولتی سیم 11 - آموزش کار با قطعات الکترونیکی - آموزش کار با اسیلوسکپ - آموزش نصب آنتن مرکزی - آموزش نرم افزار الکترونیک - آموزش نرم افزار EWB - آموزش مولتی سیم - آموزش مقدار خوانی مقاومت - آموزش محاسبه مقاومت های 5 رنگی - آموزش متصل کردن صفحه کلید به آیسی میکرو - آموزش لغات انگلیسی رشته الکترونیک - آموزش لحیم کاری - آموزش کاربا8086 - آموزش طراحی پروگرامر ساده - آموزش شناسایی قطعات الکترونیکی - آموزش سنسورهای بدون تماس - آموزش سنسورگاز - آموزش ساده تعمیرات موبایل - آموزش ساده تست قطعات الکترونیکی - آموزش ساختن وبلاگ - آموزش ساختن پیل خورشیدی - آموزش ساختمان ترانزیستورها - آموزش ساخت ولتمتر - آموزش ساخت لیزر - آموزش ساخت فیبرمدارچاپی - آموزش ساخت فلاشر برای عروسی - آموزش ساخت رباتها - آموزش ساخت ربات پرنده - آموزش ساخت رادیو کوچک - آموزش ساخت تابلوهای LED - آموزش ساخت تابلوروان - آموزش ساخت تابلو روان ساده - آموزش ساخت تابلو رانها - آموزش ساخت تابلو ثابت - آموزش ساخت پروگرامرusb - آموزش ساخت پروگرامر avr ساده - آموزش ساخت بدنه هلیکوپتر مدل - آموزش ساخت ایمیل - آموزش ساخت المنت برقی - آموزش ساخت اسکپ با کارت صدا - آموزش ساخت email - آموزش درست کردن وبلاگ - آموزش چاپ مدار چاپی به روشهای مختلف - آموزش تهیه فیبرمدارچاپی - آموزش تعمیر لامپ کم مصرف - آموزش تعمیر سشوار - آموزش تعمیر ساده و سریع اتو خانگی - آموزش تعمیر جارو برقی ساده - آموزش تشخیص دادن پایه های ترانزیستورها - آموزش تست کردن دیاک - آموزش بستن دوربین مدار بسته - آموزش برنامه نویسی میکرو با LCD - آموزش بایاس ترانزیستور - آموزش ایجادApple ID - آموزش استفاده از سنسورها - آمپر متر چیست - آلتراسونیک چیست - آشنایی با سنسورهای شبکه ای - آشنایی با پورت های الکترونیکی - آشنایی با آموزشکده های فنی حرفه ای - آزمایشگاه مجازی الکترونیک در گوشی - آداپتورجریان بالا - ulterasonikچیست - PTCچیست - port چیست - NTCچیست - glx اندروید - glx - fuse چیست - C106Dچیست؟ - 741 چیست -

طراحی پوسته توسط تیم لذت الکترونیک